Mandalina Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Mandalina Çeşitleri Nelerdir?

Mandalina Çeşitleri, Mandalina; Ilıman iklimde yetişmekte olan turunçgiller familyasına ait bir meyvedir. Sarı, turuncu, kırmızı renklerde olan mandalina, sulu ve etli bir yapıdadır. Portakala nazaran daha yumuşak olan mandalina, kabuğu soyularak yendiği gibi sıkılarak suyu da içilebilir. Türkiye'de daha çok Ege ve Akdeniz bölgesinin kıyı kesiminde ve kısmen de olsa Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Çeşitleri ise aşağıda sıralanmıştır.

Ellendale; Meyveleri son derece büyük ve kalitelidir. Sulu, hoş kokulu, lezzetli ve şeker asit oranı ideal olan bir çeşittir. Hasadı Şubat-Mart aylarında yapılır. Meyvenin hücre aralarında bağlantısı kesilmesi halinde bile ağaç üzerinde uzun süre kalabilir. Ticari depolama ve taşımaya uygundur.

Dobashi; Ağaçları kuvvetli. Turunçgiller familyası çeşitleri arasında soğuğa en dayanıklı çeşitlerden biri olarak bilinir. Güçlü ve genç ve dalları ufak dikenlere sahiptir. Erkenci bir çeşit. Ticari olarak depolama ve taşımaya uygundur, verimli bir çeşittir. Kabukları incedir. Yüksek derecede tada ve sağlam bir dokuya sahiptir.

Robinson; Ağaçların dalları dikensiz olup dallar kırılma eğilimlidir, yaprakları geniş ve mızrak biçimindedir. Meyveler sapa kısmına bağlandığı yerde ufak bir boyuna sahiptir. Kabuğu ince, pürüzsüz, meyve etine sıkı bağlı olmasına rağmen, kolay soyulabilmektedir. Ticari Depolama ve taşıma ve uygundur. Çekirdek miktarı tozlayıcıya göre değişkenlik gösterir. Meyvede hücre aralarında bağlantı kesilmesi azdır. Oldukça büyük ve lezzetli meyvelere sahiptir. Meyve eti oldukça sulu ve kalitesi çok yüksektir. Kabuğu meyve etine sıkı bağlı, soyulması çok kolay değildir. Meyve, ağaç üzerinde iken hücre bağlantısı kesilmeden uzun süre ağaç üzerinde kalabilmektedir.

Lee; Ağaçları Robinson'a göre daha zayıftır. Meyvesinin kabuğu ince, koyu kırmızı, yuvarlağa yakın, kolay soyulabilen, tatlı, lezzetli, hoş kokulu ve oldukça gevrektir.

Sanburst; Ağacı büyük olup erken hasad edilen bir çeşittir. Meyvesi baş ve çiçek burnu ucundan basık, kabuk rengi turuncudan kırmızıya doğru giden tondadır. Meyve eti renkli ve suludur. Kasım ayı ortasından Aralık ayı ortasına kadar olgunlaşır.

Fremont; Ağaçları orta kuvvetlidir ve dikine büyüme eğilimlidir, dalları dikensizdir, erken yaşta meyve verir. Meyve kabuğu koyu kırmızı ve portakal renkli pürüzsüz ve parlaktır. Kabuk meyve etine sıkı bağlı ve çok kolay kırılıp ufalanan bir yapıya sahiptir. Depolama ve taşımaya uygundur. Meyveler yuvarlak biçimde, çok çekirdekli olur. Bir yıl ürün verir bir yıl vermez.

Minneola; Ağaçları kuvvetli ve geniş taçlı, yaprakları sivri uçlu ve geniştir. Meyveleri büyük olup, hafif uzun ve sap kısmında belirgin boyunludur. Armudi bir görüntüye sahiptir. Meyveleri hoş kokulu, lezzetli, çok sulu ve hafif mayhoştur. Ticari depolama ve taşımaya uygundur. Hasadı Aralık'ta başlar, Mart başına kadar sürer.

Satsuma; Ağaçları yayvan biçiminde, taçlı ve az yapraklıdırlar. Akdeniz bölgesinde genelde Rize mandalini olarak tanınır. Erken ürün veren verimli bir çeşittir. Ticari depolama ve taşımaya uygun olup meyve kabuğu ise ince ve kolay soyulmaktadır. Çekirdeksiz ve yüksek derecede tada ve kokuya sahiptir. Hasadı Eylül sonu Ekim başıdır.

Okitsu; Ağaçları güçlüdür. Mandalinalar arasında en erken ürün veren çeşitlerden biridir. Meyveleri büyük ve yassı şeklindedir. Çekirdeksiz, şekerli olup kabuğu kolayca soyulmaktadır. Okitsu'nun erkenci türü Satsuma olarak dikimleri artmıştır. Satsuma'ya göre 2 hafta daha erken hasadı yapılmaktadır. Depolamaya elverişlidir.

W. Murcott; Meyve kabuğu kırmızıya yakın turuncu renktedir, meyvenin iç kısmı parlak turuncu renktedir. Geç hasadı yapılan bir mandalin türüdür (Şubat-Mart döneminde olgunlaşır). Kendine has hoş bir kokusu vardır ve oldukça tatlı bir çeşittir.

Nova; Ağaçları büyük, kuvvetli ve yaprakları ise parlaktır. Meyve eti kalitesi oldukça yüksek, iri ve lezzetlidir. Çekirdek sayısı tozlayıcıya bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Verimi oldukça yüksek olan bir çeşittir. Hasadı Kasım-Aralık aylarında yapılır.

Orri; Kabuk rengi turuncu, sulu parlak kabuklu bir mandalina türüdür. Hasadı Şubat, Nisan döneminde yapılmaktadır. Çok tatlıdır, asidi azdır ve kolay soyulur. Ortalama 120 gr'dır.

Murcott; Meyve kabuğu kırmızımsı turuncu, iç kısmı parlak turuncu renktedir. Geç olgunlaşan bir mandalina türüdür (Şubat, Mart döneminde hasadı yapılır). Kendine has bir kokusu vardır ve gayet tatlı bir çeşittir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mandalina Kaç Kalori?

Mandalina Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mandalina Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mandalina Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mandalina Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Mandalina Cinsleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mandalina Cinsleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mandalina Zayıflatır mı?

Mandalina Zayıflatır mı?

Mandalina Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Mandalina Yaprağının Faydaları Nelerdir?